Robotic Process Automation (RPA) je technologický trend, o ktorom sme sa porozprávali s naším kolegom a RPA developerom Andrejom.

(Andrej miluje folklór, a teda ho ľahko rozpoznáš aj na fotke.)

Aké bolo tvoje prvé stretnutie s RPA?

„Bolo to pred dvoma rokmi, po ukončení predchádzajúceho projektu, kde som pôsobil ako Java developer. FPT v tom čase rozbiehala nový projekt RPA automatizácie pre Innogy. Nakoľko šlo o novú vec, tak ma to zaujalo. ”

Popíš nám svoj tím a objem automatizovaných procesov.

„Projekt beží už od roku 2017, ja som sa pripojil v polovici roka 2018. Momentálne prebieha integrácia tímu vrámci novej infraštruktúry nášho zákazníka. S tým súvisí aj rozdelenie tímu na operačnú a vývojovú časť. Celkovo sme v tíme 7 automatizéri, z toho štyria v Košiciach a tiež dvaja analytici, ktorí pripravujú procesy na automatizáciu. Automatizované procesy sú rôznorodé, v závislosti od zákazníka, nakoľko ide o procesy vrámci celého koncernu. V súčasnosti máme 13 zákazníkov.“

Aká je komplexnosť resp. zložitosť procesov ktoré automatizujete?

„Zložitosť procesu závisí od počtu využitých technológií. Príkladom môže byť proces v ktorom začíname získaním vstupných údajov z mailu, ktoré následne použijeme v SAP-e. Tam ich spracujeme, exportujeme do excelu a vo webovej aplikácii opäť spracujeme. Na záver zašleme mail o úspešnom vykonaní požadovanej operácie. V praxi to znamená veľký počet krokov a najmä výnimiek, na ktoré treba myslieť. Naopak pri procesoch, ktoré využívajú menej technológií sa často kladie dôraz na rýchlosť spracovania. Ide napríklad o spracovanie vstupných dát veľkého objemu.“

Čo považuješ za najnáročnejšie pri vývoji procesu?

„Okrem automatizovania nových procesov robím aj support pre staršie. Znamená to, že čím viac procesov automatizér spracoval, tým viac práce má v prípade, že niektorý z nich nefunguje alebo je potrebné ho upraviť. Preto je niekedy ťažké sústrediť sa na vývoj nového procesu a zároveň to všetko stihnúť v plánovanom termíne.”

Čo sa ti najviac páči na práci s RPA?

„Mám rád, keď vidím, že zautomatizovaný proces správne funguje a pomáha zákazníkovi v praxi. Tiež sa mi páči rôznorodosť procesov, pri ktorých môžem využiť znalosti z predchádzajúcich projektov.”

Aké predpoklady resp. znalosti by mal mať RPA developer?

„Jednoznačne schopnosť rýchlo sa učiť a adaptovať, prichádzať stále s novými riešeniami. S čím väčším počtom technológií príde človek do kontaktu, tým ľahšie bude vedieť spracovať nové procesy. Rovnako je dobré vedieť uvažovať ako programátor, tzn. vedieť niečo o rekurzii alebo objektoch – to možno aplikovať pri dizajne procesu.”

Aký je tvoj pohľad na perspektívu RPA? Bude o pár rokov tak rozšírená ako sa predpokladá?

„RPA je bezpochyby veľmi trendová a žiadaná záležitosť. Predstavuje úsporu času a zdrojov pri vykonávaní opakovaných úloh, ako napríklad generovanie mesačných faktúr pre veľký počet zákazníkov. BluePrism, RPA nástroj používaný na našom projekte, sa každou verziou vylepšuje, takže rovnako aj samotná automatizácia napreduje a stáva sa jednoduchšou a komplexnejšou. Verím, že v nasledujúcich piatich rokoch bude RPA na vzostupe.”

Spomínal si nástroj BluePrism, ako sa ti s ním pracuje?

„Všeobecne je BluePrism považovaný za jeden z najkomplexnejších RPA nástrojov na trhu. Je robustný a dobre spolupracuje s kľúčovými nástrojmi ako SAP či MS Office. Riešenia rôznych úloh sa dajú relatívne ľahko nájsť na webe, ale možnosť vyskúšať si tento nástroj je limitovaná. Samotné prostredie BluePrism je logické a prehľadné. Vynikajúca je aj možnosť doprogramovania vlastných objektov. Čo sa týka nákladov, patrí k trošku drahším nástrojom vhodným pre veľké firmy. ”

sk_SKSlovenčina