Automatizácia a robotizácia sa v poslednej dobe skloňuje čoraz častejšie. Najviac to platí pre oblasť firemných procesov, ktoré sa opakujú a sú časovo náročné. Účinnou odpoveďou na tieto rutinné činnosti na počítači je RPA (Robotic Process Automation) – automatizácia procesov prostredníctvom softvérových robotov. Títo virtuálni zamestnanci sú schopní odbremeniť ľudí od opakujúcich sa úkonov, ktoré si nevyžadujú špecifické znalosti. Tieto činnosti tvoria približne 10 až 30 % denných pracovných povinností zamestnancov, a to najmä v oblasti financií, ľudských zdrojov a vo verejnej správe.
Riešenie vhodné pre akúkoľvek spoločnosť
V súčasnosti po RPA siahajú najmä veľké firmy a korporácie, no toto riešenie je vhodné pre akúkoľvek spoločnosť. Taktiež nie je dôležité, či je potrebné zautomatizovať iba jeden report či proces, alebo všetky firemné oddelenia. Potrebné úlohy je možné vykonať jednorazovo alebo pravidelne, na dennej, týždennej, mesačnej alebo aj štvrťročnej báze, ako je napríklad spomínaná tvorba reportov. Automatizácia má široké uplatnenie a to od spracovania faktúr v účtovnej firme, kontrolu prijatých formulárov miestnou samosprávou alebo preklápanie dát medzi systémami vo výrobnej spoločnosti.
Usporí čas ale aj náklady
Veľkou výhodou RPA automatizácie je, že eliminuje ľudskú chybovosť, ktorá by pri týchto opakujúcich sa úlohách mohla vzniknúť. Rovnako zaujímavým benefitom je výrazná úspora času, finančných nákladov a pomerne jednoduché použitie, keďže obsahuje intuitívne grafické používateľské rozhranie. RPA je schopné pracovať so všetkými typmi aplikácií a systémami, no nakoľko sa celá automatizácia odohráva na prezentačnej vrstve (OSI model), infraštruktúra a bezpečnostné opatrenia spoločnosti ostanú nedotknuté.
RPA je väčšinou vždy spojená so samotným automatizačným programom a v súčasnosti existuje viacero poskytovateľov RPA softvéru. Medzi najznámejšie patrí BluePrism, UiPath, Automation Anywhere či akaBot, ktorý je vyvinutý našou spoločnosťou FPT Software.
Naplnenie potenciálu RPA nezmenila ani pandémia koronavírusu, skôr práve naopak. Podľa analytikov spoločnosti Gartner bude do roku 2022 RPA v nejakej forme používať až 85 % veľkých spoločností.