Sú silné, odhodlané, cieľavedomé, empatické, komunikatívne, ale hlavne odvážne. Také sú ženy v IT svete, ale hlavne u nás v FPT. Majú obrovský potenciál, ktorý je často prínosom v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví. Hoci v časoch nedávno minulých dominovali tomuto sektoru hlavne muži, dnes sa čoraz viac stáva prístupnejší aj pre ženy, ktoré doň svojím odlišným uhlom pohľadu vnášajú svieži vietor. Ich rozmanitosť, schopnosť komunikácie, tímová spolupráca či silná túžba vymaniť sa z bežného stereotypu z nich robia silných hráčov aj vo svete informačných technológií. V rámci Medzinárodného dňa žien v IT sme sa preto rozhodli vyspovedať naše kolegyne naprieč rôznymi pracovnými pozíciami, ktoré však spája ich nezlomná sila a odvaha. Všetko najlepšie úžasným a úspešným ženám, nielen v IT!

Karolína Štieberová, PreSales konzultantka

Karolína je na pozícii PreSales konzultantka necelý rok, no svojou odvahou a zápalom je inšpiráciou pre mnohé kolegyne. Na IT sektore ju zaujali hlavne jeho možnosti a kariérny rast, ktorý núka. Kľúčom uspieť je podľa nej vzdelávanie a naberanie skúseností, ako aj rozmanitých zručností.

Karolína, podľa teba je výhodou alebo nevýhodou, že v IT je prevaha mužov? V čom spočíva podľa teba výhoda žien pracujúcich v IT?

Jednoznačne je to nevýhodou. V IT priemysle by mala byť rovnaká príležitosť pre mužov aj ženy, a teda aj ich rovnaké zastúpenie. Kvalitné tímy by mali byť rôznorodé, pretože to pomáha priniesť iný pohlaď na veci. Nedostatok diverzity môže mať v tíme negatívny vplyv na kreativitu, produktivitu a schopnosť riešiť problémy.

Ako sa ti podarilo alebo darí, dosiahnuť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom v tomto náročnom odvetví?

Pravdou je, že je veľmi náročné nájsť balans, keď človek pracuje z domu. Častokrát je to aj na úkor voľného času, pretože prostredie domova je zároveň aj pracovným prostredím. Mne osobne pomáha, keď si určím priority v daný deň. Spíšem si zoznam úloh, ktoré ma čakajú a následne si premyslím aktivity, ktoré rada robím vo voľnom čase a ktorým by som sa po práci chcela venovať, inými slovami: plánujem si čas pre seba.

Čo by si odporučila ženám, ktoré chcú začať svoju kariéru v IT, aby sa cítili sebavedome a uspeli?

Získajte vedomosti a skúsenosti, nebojte sa pýtať a nebojte sa robiť chyby. Nadviažte kontakty s ľuďmi v oblasti IT a zaujímajte sa o dianie v tomto odvetví.

Diana Klimeková, SAP konzultantka    

Diana je ako SAP konzultantka v FPT už takmer 7 rokov. Táto pozícia jej učarovala ešte počas školy a kurzu, ktorý absolvovala. Jej rada pre ženy, ktoré sa boja stereotypov v IT svete je neustále vzdelávanie sa a napredovanie. Len tak možno uspieť v tak rýchlo sa meniacom svete technológií.

Diana, z tvojho pohľadu, je výhodou alebo nevýhodou, že v IT je prevaha mužov? V čom spočíva podľa teba výhoda žien pracujúcich v IT?

Považujem za výzvu, že aj ženy dokážu uspieť v čisto mužskom kolektíve a ich doméne, ktorou technológie nesporne sú.  Ženy majú zase lepšiu schopnosť komunikácie, hlavne so zákazníkom, a tak mu vedia poskytnúť riešenie priamo na mieru.

Čo ťa zaujalo na IT svete, čo bolo tvojím prvotným impulzom začať pracovať v tejto zatiaľ mužskej doméne?

IT svet má obrovský potenciál. Bola to pre mňa veľká výzva dostať sa sem a chcelo to odvahu vykročiť zo svoje komfortnej zóny. Som rada, že som ten prvý krok v ústrety vysnívanej budúcnosti spravila.

Lenka Prevužňáková, SAP Líniová manažérka

Lenka je prototypom silnej ženy, ktorá sa nebojí žiadnej výzvy. V IT sfére začínala od nuly a svojou húževnatosťou sa vypracovala až na Líniovú manažérku a tento post zastáva v FPT už 2 roky. Podľa jej slov to však bola cesta neľahká, nakoľko sa musela v priebehu roka naučiť hardvér, softvér, aplikačné vrstvy, všetky možné konfigurácie, programovacie jazyky a mnoho ďalšieho. No vďaka jej nasadeniu a cieľavedomosti dnes bez problémov konkuruje kolegom, ktorí sú v brandži omnoho dlhšie.

Lenka, v čom vidíš rozdiel medzi ženami a mužmi pracujúcimi v IT? V čom majú navrch ženy a v čom zase muži?

Rozdiel ako taký nevidím. Dôležitá je práca, ktorú vykonávajú a ich výsledky. V čom majú navrch ženy? Jednoznačne v kreativite, keďže ponúkajú nové riešenia. Sme vynaliezavé, prispôsobivé, vieme sa transformovať, čo je veľmi dôležité, keďže neustále potrebujeme nové riešenia a samozrejme zákaznícky segment nie sú len muži. A muži zase naopak vedia ísť technicky do hĺbky, sú veľmi dobrí v analýzach, ale myslím si, že obe pohlavia dokážu rovnaké veci, ak chcú.

Čo ťa zaujalo na IT svete, čo bolo tvojím prvotným impulzom začať pracovať v tejto zatiaľ mužskej doméne?

Sloboda. IT sféra nám ženám dáva slobodu. Niekedy je pre ženu veľmi ťažké ostať medzi mužmi sama sebou a obhájiť si svoje miesto. IT sféra otvorila možnosti pre každého, a teda aj pre ženy, aby mohli byť samy sebou.

Ako sa vyrovnať s prípadnými prekážkami a stereotypmi, ktoré ženy často v IT odvetví postretnú?

Vyvrátiť. Stereotypy sú tu preto, aby sme ich mohli vyvrátiť a dokázať tak, že táto všeobecná téza neplatí. Takže ani stereotyp, že žena v IT medzi mužmi nemá šancu uspieť, neobstojí pred motiváciou posilnenej ženy, ktorá je rozhodnutá pokoriť to, čo si zaumieni. Kto vie a má „Filipa“, tak je to jedno či je to žena, alebo muž.

Martina Kohútová, Test analytička

Podľa Martiny, ktorá patrí medzi FPT testerov už takmer dva roky a je hrdou držiteľkou ISTQB certifikátu, je IT odvetvie krajinou neobmedzených možností, v ktorej má každý priestor na realizáciu. A ak si nájde človek tú pravú oblasť jeho záujmu, je to výhodou nielen preňho, ale aj pre zamestnávateľa.

Mati sme sa spýtali, čo by odporučila ženám, ktoré chcú začať svoju kariéru v IT, aby sa cítili sebavedome a uspeli?

Určite to, aby sa nebáli. Aj ja som bola v pozícii, keď som nevedela do čoho idem a čo to všetko zahŕňa, resp. som sa bála, či tú prácu zvládnem. Čiže smelo ísť do toho, ísť si za svojím, nájsť si tú svoju vysnívanú pozíciu, ktorá ju bude baviť.

Je podľa teba výhodou alebo nevýhodou, že v IT je prevaha mužov? V čom spočíva podľa teba výhoda žien pracujúcich v IT?

Dnes sa postupne kladie čoraz väčší dôraz na variabilitu názorov a vyrovnanie rôznych uhlov pohľadu. Je len dobre, že aj do IT sveta vstupuje čoraz viac žien. Výhodou mužov je ich podkutosť v technických odboroch a to, že veľa z nich študuje technológie a majú k tomu bližšie. Naopak, výhodou žien je ich empatia, komunikácia a lepšie pochopenie potrieb zákazníka.

Veronika Skybová, Programátorka

Veronika je pomerne novým prírastkom v našej rýchlo sa rozrastajúcej FPT rodine. Na poste programátorky sa udomácnila asi pred rokom a odvtedy je plnohodnotným členom tímu, ktorý je prínosom v každej oblasti. Aj napriek tomu, že jej cesta do IT bola náročná, chce motivovať aj ďalšie ženy, aby sa nevzdávali svojho sna.

Veronika, podľa teba, akým prínosom sú ženy pre IT svet?

My ženy sme také krásne pestré, emocionálne a kreatívne osobnosti, a to všetko si nosíme so sebou aj do pracovného prostredia. Sme detailistky, rady sa učíme, veľa sa pýtame, a kým nemáme odpoveď, neprestávame. Sme chameleónky, vieme sa prispôsobiť všetkému, čo pred nás postavia, každej prekážke. Sme vytrvalé, cieľavedome ideme za tým, čo chceme dosiahnuť, a to by malo byť aj motiváciou pre tie ženy, ktoré chcú vstúpiť do IT sveta, ale majú blok či zábrany.

Čo ťa zaujalo na IT svete, čo bolo tvojím prvotným impulzom začať pracovať v tejto zatiaľ mužskej doméne?

Nie každý to povie na rovinu, ale boli to peniaze a vízia dôchodku na bielej pláži s drinkom v ruke. 😊 Ale teraz vážne. Samozrejme, táto práca sa mi páči aj kvôli ľudom, ktorí pôsobia tak uvoľnene. Nezanedbateľnou výhodou je flexibilný pracovný čas, ale aj to, že pracovná náplň nie je stereotypná, nikdy sa pri nej nenudím a stále sa učím niečo nové od skúsených kolegov. Nestagnujem ako osobnosť, ale rastiem.

sk_SKSlovenčina