Ak pozorne sleduješ články na našom webe, určite si si všimol mini sériu z oblasti Smart Home a o tom, ako s ním začať. Tento trend bezpochyby vnímaš aj v každodennom svete okolo nás. Pojem Smart Home sa používa čoraz častejšie. Nájdeš ho pri nákupe rôznych produktov do domácnosti, či sú to zámky dverí, video zvončeky, alebo termostaty, chladničky či práčky.

ZNAMENÁ SMART AUTOMATICKY INTELIGENTNÝ?

Poznáte ten pociť? Ku svojej smart žiarovke si dokúpite robotický vysávač, ktorý viete ovládať zo svojej smart TV. Odrazu máte pocit, že bývate v inteligentom dome. Aj keď sa na prvý pohľad  môže zdať, že sú SmartHome a IntelligentHome synonymá, nie je to úplne tak. Preto sa v tejto prvej časti série článkov pozrieme na koncept inteligentného domu a rozdiel medzi SmartHome a IntelligentHome. V úvode si vysvetlíme myšlienku IntelligentHome a následne na základe príkladu z reality porovnáme rôzne úrovne prístupu k inštalácii. Na záver zhrnieme pár prínosov inteligentných stavieb a obzvlášť domácností.

Pre lepšie pochopenie týchto dvoch pojmov je najjednoduchšie predstaviť si, že SmartHome je domácnosť, ktorá ti zjednoduší bývanie pomocou rôznych aplikácií, senzorov a vopred nastavených scenárov. Napríklad: „Ak som v obývačke, zapni svetlo. Keď doperie práčka, pošli mi notifikáciu.“ Tieto akcie však musí majiteľ alebo programátor vopred nastaviť.

Naopak, IntelligentHome sa snaží v priebehu času učiť a zdokonaľovať. Dom rozpozná, že vždy, keď majiteľ odchádza, vypne všetky spotrebiče a svetlá. V budúcnosti to urobí dom sám a majiteľa len informuje o tejto akcii. Podstatným rozdielom oproti SmartHome je teda to, že IntelligentHome disponuje umelou inteligenciou a schopnosťou učiť sa.

SMARTHOME vs. INTELIGENT
  • SmartHome/SmartHouse – Ide zväčša o vzdialené ovládanie a dohľad. Dôležité je zdôrazniť, že pri tomto type domácnosti má kontrolu nad činnosťou domu do značnej miery užívateľ. Pomocou aplikácie môže zariadenia priamo riadiť alebo nastavovať jednoduché automatizačné scenáre. Napríklad: „Ak je v kuchyni pohyb, zapni svetlo alebo ak doperie práčka, pošli mi notifikáciu na hlasového asistenta.“
  • InteligentHome/InteligentHouse – Inteligentný dom plní všetky funkcie SmartHome, avšak časť alebo celé riadenie realizuje umelá inteligencia, ktorá na základe monitorovania správania užívateľov domu vykonáva autonómne akcie. Inteligentný dom dokáže dynamicky reagovať na zmeny a v priebehu času sa neustále učí a zdokonaľuje.

IntelligentHome riadi umelá inteligencia (AI). To však neznamená, že AI nie je prítomná aj v SmartHome. Jej rola je tu však skôr pomocná ako riadiaca. Ide napríklad o hlasových asistentov, ako sú Siri alebo Alexa. Títo asistenti nám samozrejme značne uľahčujú zadávanie príkazov, resp. ovládanie smart zariadení v našom domove.

Či už snívame o SmartHome, alebo nás láka mať v dome umelú inteligenciu, je vhodné obrátiť sa na integrátora, ktorý nám v oboch prípadoch pomôže, poradí a usmerní nás. Integrátor je osoba resp. firma, ktorá je zodpovedná za implementáciu všetkých zariadení, ktoré majú byť riadené alebo monitorované. Jeho úloha je významná už v projektovej fáze, keď úzko spolupracuje s investorom a jednotlivými profesiami za účelom koordinácie všetkých procesov. Integrátor zároveň zabezpečuje oživenie, konfiguráciu, programovanie a testovanie celej stavby.

POZNÁŠ VÝHODY INTELLIGENTHOME?

Všetky tieto možnosti sú veľmi zaujímavé a človeka vedia poriadne nadchnúť, avšak aký prínos môžeme očakávať od takéhoto IntelligentHome? Výhod je samozrejme viacero, aj keď hlavnou témou je udržateľnosť, efektivita a v neposlednom rade komfort bývania.

  • Rozpoznanie vašich návykov, akými sú napríklad príchod a odchod z domu, dokáže inteligentný dom účinne a efektívne využiť na autonómnu tvorbu scenárov riadenia osvetlenia, kúrenia či chladenia a tak nielen zvýšiť komfort bývania, ale najmä znížiť náklady a uhlíkovú stopu.
  • Dokáže analyzovať reakcie obyvateľov na zmeny počasia, ako je napríklad zatváranie okien, odkladanie vecí z terasy či parkovanie auta do garáže a v budúcnosti na základe predpovede počasia predikovať tieto akcie a urobiť ich autonómne vrátane odkladania vecí pomocou humanoidných robotov a parkovania auta. Touto možnosťou v súčasnosti disponuje len niekoľko áut, ale dom staviame, dá sa povedať, na celý život, preto by mal byť na príchod nových technológií pripravený.
  • S využitím geolokačných a meteorologických dát v kombinácii so svetelným senzorom dokáže vyhodnotiť optimálnu pozíciu zatemnenia a uhol žalúzií tak, aby sa dosiahla čo najvyššia účinnosť kúrenia resp. chladenia.

Prínosov, ktoré predstavuje koncept IntelligentHome, je samozrejme omnoho viac a záleží už len na kreativite vlastníka a integrátora, aké riešenia sa rozhodnú implementovať, aby boli tieto výhody hmatateľné. V neposlednom rade hrá dôležitú rolu aj samotný budget investora 😊

O integrácii a úlohe integrátora už pripravujeme ďalšiu časť tejto série článkov. Dúfame, že vás tento koncept zaujal a podnietil vás zamyslieť sa nad tým, ako by raz mohol vyzerať váš inteligentný domov.

Tomáš Feterik & Tomáš Lörinc, autori

sk_SKSlovenčina