1. Takmer 365 dní v roku (Microsoft 365 – pun intended) využívame, či už na prácu alebo do školy, jeden z produktov mikrosoftvérovej firmy, zvaný Teams.

2. Pre niektorých z nás sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho života a dnes, v roku 3 A.C. (after corona), sme už možno aj zabudli na časy, kedy sa tento pojem neomieľal každý jeden deň.

3. Samozrejme, jedná sa len o jeden z množiny takýchto nástrojov. So svojimi rovesníkmi Zoom a Webex, majú však spoločnú minimálne jednu vec – je to primárny spôsob, ako v tejto dobe verbálne komunikujeme s kolegami, učiteľmi, kamarátmi a ostatnými ľudskými bytosťami.

4. Keď sa pozrieme na dáta, hneď vieme identifikovať, kedy aj záujem o tento nástroj exponencionálne rástol spoločne s počtom COVIDových vĺn, logdvánov a dĺžkou hodín vyhradených pre seniorov.

5. Naučili sme sa, ako si nezapnúť mikrofón, prelepiť kameru, vytvoriť ozvenu ako v Grand Canyon, aby poriadne odpálilo každému headset a samozrejme, čarovnú frázu „Musím ísť na ďalší call, majte sa”, aby sme si zachovali dôstojnosť a nevyzerali ako totálni amatéri.

6. V skutočnosti sa však len stačí pozrieť pod kapotu a dozvieme sa, že Teams nie je až taký otrasný ako sa na prvý pohľad zdá. Možno nás ani tie mesačné odmeny v petrošekeloch od Billa Gatesa nakoniec nebudú tak páliť vo vrecku, keď sa naučíme tento komunikátor ovládať.

7. V tomto stĺpčeku nebudem vašu pozornosť priťahovať pútavým titulkom o 5 trikoch, ktoré určite MUSÍTE vedieť, len si v skratke povieme o fintách, za ktoré sa potom nemusíme hanbiť. V prvom rade, keď sa vám už zunúva pozerať sa na jednu tvár, stačí kliknúť na tri bodky v okne hovoru a pohrať sa s možnosťami zobrazenia – Together mode napr. celkom milo využila basketbalová NBA počas play-offs v roku 2020.

8. Ak sa neviete dostať k slovu, stačí dať v hornej lište packu smajlíkovi a „zdvihnúť ruku” – ktovie, možno sa pošťastí a opäť o týždeň si to niekto všimne. Samozrejme, môžete vyjadriť aj inú emóciu, alebo skutočne zvýrazniť to, ako sa aj na kamere tvárite. Čo už určite poznáte, je nastavenie si vlastného pozadia alebo využívanie chatového okna na ohováranie niekoho, kto práve na calle chýba.

9. Počas nikdy nekončiacich školení pomôže možnosť si meeting nahrávať, či rozdeliť účastníkov do tzv. breakout rooms, nech sa hrajú na vlastnom piesočku. A nezabúdajte – ak ste organizátor callu, dokážete dať kohokoľvek na mute, či sa im to páči alebo nie. Veď ako sa vraví – Silence is golden.

10. Poznáte aj vy nejaké nuansy Microsoft Teams? Podeľte sa o nich s nami nižšie v komentároch alebo nám prezraďte najbizarnejšiu vec, ktorá sa vám počas niektorého callu stala. A nezabúdajte – lepšie je sa pekne v stoličke vystrieť, pozerať sa do kamery, mikrofón headsetu si zložiť z čela k ústam, a hlavne sa vždy usmievať.

Just smile and wave

en_USEnglish