SAP Business Warehouse (BW) bol prvýkrát predstavený v roku 1998. Odvtedy neprekonal takú významnú zmenu, ako teraz – prechod na SAP HANA . Väčšina firiem už dnes funguje na BW on HANA alebo BW/4HANA. Aký je medzi nimi rozdiel?

BW on HANA verzus BW/4HANA
SAP BW powered by SAP HANA (alebo skrátene aj ako ‘BW on HANA’) využíva starý BW software, ktorý je už napojený na novú HANA architektúru (možné od BW verzie 7.4). Zákazník tak používa staré BW prostredie, ale získava výhody výkonnej stĺpcovo orientovanej HANA databázy. Tá je podstatne rýchlejšia, pretože sa nachádza v operačnej pamäti servera a nie na disku. BW on HANA však nie je plne integrovaná s HANA na aplikačnej úrovni a nedokáže využiť plný potenciál novej technológie.

BW/4HANA je kompletne prerobená BW platforma, ktorá operuje nad HANA databázou. Okrem vyššieho výkonu ponúka BW/4HANA aj jednoduchosť, flexibilitu vo vývoji a množstvo funkcionalít, ktoré na BW on HANA dostupné nie sú. Súčasťou je, samozrejme, aj moderné užívateľské rozhranie.

MIGRÁCIA
BW/4HANA bola predstavená v roku 2016. Aj napriek množstvu predností, veľa firiem s migráciou váha, resp. migruje len časť svojich systémov. Aby zákazník získal čo najviac výhod z nového systému, migrácia na BW/4HANA si vyžaduje kompletnú remodelizáciu BW, čo môže byť finančne náročné.

Podpora pre SAP BW 7.5 (ako aj podpora pre celé SAP Business Suite 7) končí v roku 2027. Koncom roku 2020 však SAP kvôli pomalej migrácii zákazníkov (celkovo už tretíkrát) posunulo dátum poskytovania podpory. Po novom bude poskytovať podporu do roku 2030, avšak len pre individuálnych žiadateľov. Zároveň však vyzýva, aby migráciu neodkladali, keďže ide o časovo náročný proces.

KONIEC BW?
S príchodom S/4HANA sa častokrát objavujú názory o konci BW modulu ako takého. Dôvodom je, že množstvo operácií, ktoré sa doteraz vykonávali v BW, môže S/4HANA vďaka extrémnemu výkonu spracovať a analyzovať v reálnom čase priamo v samotných transakciách. Prítomnosť BW modulu sa teda na prvý pohľad môže zdať zbytočná. Väčšina firiem sa však naďalej bez BW nezaobíde. Ide napríklad o prípady, kedy spoločnosť čerpá dáta z viacerých zdrojov, či už interných, alebo externých. Tieto dáta je následne potrebné očistiť, konsolidovať, harmonizovať a zaistiť, aby existovala jedna správna verzia dát (‘single version of truth’).

Otázkou teda nezostáva, či BW áno alebo nie, ale ako efektívne využiť funkcionalitu BW modulu s výhodami, ktoré S/4HANA prináša.

sk_SKSlovenčina