Pred 2 týždňami sa na Technickej univerzite v Košiciach konal prvý IT “battle” na Slovensku. Akcia Beat_IT! pod záštitou Katedry počítačov a informatiky spojila 4 významné IT firmy východného Slovenska: Fpt Slovakia, Ness KE, bart.sk a T-Systems Slovakia na nezávislej pôde Technickej univerzity s podporou združenia Košice IT Valley.

Poznáte známe tanečné či hip-hopové “battle”? Beat_IT! je niečo podobné. Je to nový, moderný formát prednášok, inšpirovaný tanečným “battle”. Jeho úlohou je formou zábavnej a hravej fiktívnej súťaže technológií vniesť do výučby IT predmetov interakciu a naplno tak zapojiť IT spoločnosti do vysokoškolského vzdelávania v rámci komunity.

BeatIT_1Cieľom “IT bitky” však je porovnanie troch aktuálnych IT technológií. V tomto prípade šlo o technológie pre vývoj klientskej strany webových aplikácií (frontend), ako sú napr. ReactJS, Angular2 či JSF. Práve tieto tri technológie súťažili v tomto kole Beat_IT!. Reprezentujúc tri súťažiace technológie sa prednášky zúčastnili traja “súťažiaci”, odborníci na jednotlivé technológie z IT priemyslu, pričom Fpt Slovakia zastupoval Patrik Duditš (technológia Anuglar2).

Úlohou súťažiacich vývojárov bolo naprogramovať v danej technológií e-shop. V rámci prednášky potom v obmedzenom časovom intervale naživo programovať a počas toho formou argumentácie zdôvodniť, prečo práve tá ich technológia je tá najlepšia.

O výhercovi sa rozhodlo hlasovaním: každý študent zúčastnený na prednáške fyzicky či cez on-line stream mohol zahlasovať za jednu zo súťažiacich technológií.

BeatIT_2“IT bitka mala viac ako 230 účastníkov priamo v Aule Maxima a 569 divákov cez live stream. To je pre nás rekordná účasť. Na konci to vyhral Angular 2.” vyjadril sa projektový manažér akcie Róbert Packaň (Fpt Slovakia). V priebehu celého tohto procesu sa rozvíjajú viaceré sprievodné aktivity, jednou z nich je spätná väzba od študentov, za ktorú mohli dvaja z nich vyhrať dron. “Žrebovanie prebehne tento týždeň” upresnil.

„Tento nový formát je unikátny v tom, že prináša súťaživosť ale zároveň i úzku spoluprácu zapojených IT spoločností. BeatIT_3To znamená, že na jednej strane majú zástupcovia IT firiem silnú motiváciu priniesť kvalitné odborné znalosti študentom, pretože sa chcú medzi ostatnými spoločnosťami predstaviť v najlepšom svetle. Keďže chcú v bitke vyhrať, snažia sa i o zaujímavý a zábavný prednes. Na druhej strane, ak má byť projekt úspešný, všetky zapojené spoločnosti musia pri organizácii úzko spolupracovať, a to je druhým aspektom Beat_IT! Svojou povahou je to unikátny projekt, pokiaľ vieme prvý svojho druhu na Slovensku. Dúfam, že sa nám podarí prostredníctvom neho v budúcnosti spojiť viacero IT firiem a naplno ich tak zapojiť do kvalitného vysokoškolského vzdelávania.” prezradil nám o projekte vedúci Katedry počítačov a informatiky, Jaroslav Porubän.

Aj zo strany spoločností bola odozva veľmi pozitívna. “Výborná organizácia a zaujímavá skúsenosť,” vyjadril sa Patrik Duditš, reprezentujúci v súťaži víťaznú technológiu Angular 2. Martin Petruňa zastupujúci technológiu JSF vraví, že veľkú časť súťaže bol vo vedúcej pozícii: “Hlasovanie sa otočilo ku koncu súťaže. Návštevníci však podľa môjho názoru vybrali najlepšiu technológiu pre implementáciu e-shopu”. Ladislav Perduk, zastupujúci technológiu ReactJS tvrdí, že by si tento formát veľmi rád zopakoval. “Bavilo ma zmerať si sily s ostatnými vývojármi a zároveň popri tom prispieť k rozšíreniu povedomia o ReactJS.  Veľmi rád som sa v diskusii so študentmi naučil množstvo nových vecí, dúfam, že rovnako, ako oni.”

BeatIT_4Študentom sa akcia tiež pozdávala. Okrem toho, že sa počas priebehu prednášky zapojili svojimi 62 technologickými otázkami prostredníctvom aplikácie Sli.do, hodnotili aj samotnú akciu. “Odozvy zo strany študentov boli veľmi pozitívne”, potvrdil Róbert Packaň.

Katedra počítačov a informatiky Technickej univerzity v Košiciach v spolupráci so združením IT Valley v súčasnosti pripravuje druhý ročník tohto nového formátu Beat_IT! 2.0, ktorý by sa mal konať budúci rok v letnom semestri.

Fotografie: https://photos.google.com/share/AF1QipPo3BernB1Z57iAGyrh4nuBdySnkO2bvmF9EM-6xu6zSewFxMq68cUuaSDYId49Wg?key=aUlSd09WWHlubEVfYVBsLU0zcm0yVnV3Tmlvd3F3

Video: https://youtu.be/olnDXz7Slq4

Facebook: https://www.facebook.com/events/544951615703044/