Smart home je oblasť, ktorej sa u nás v Fpt Slovakia venujeme už niekoľko rokov. Rozhodli sme sa ju predstaviť z iného konca. Tomáš pripravil seriál, v ktorom ťa postupne zasvätí do tajov inteligentnej domácnosti. Dozvieš sa čo znamená smart, nevynecháme ani pojem Internet vecí (Internet of Things) a prezradí ti, kde a ako začať s riešeniami pre efektívnu domácnosť.

#intro

Isto si mnohí z nás pamätajú, alebo ešte stále používajú pevné telefónne linky. V čase, keď ich mala takmer každá domácnosť, boli neodlučiteľným priateľom – spájali nás s okolitým svetom, s rodinou, známymi, úradmi, zákazníkmi a podobne. Plnili svoju misiu statočne – dokázali sme počuť a prehovoriť k osobe na druhej strane linky. A nič viac (ak neberieme do úvahy hranie Crash Bandicoot v Maxihre). 

Ak tento fakt ešte stále nie je príliš limitujúci, tak pripomeniem, že ak sme telefonovali, nemohli sme vykonávať žiadnu inú aktivitu, hlavne kvôli dĺžke kábla a potrebe telefón držať pri uchu. Neskôr, pri príchode dial-up internetu, sme dokonca nedokázali naraz telefonovať a surfovať na webe.

S príchodom mobilných telefónov (hoci prvé modely slúžili svojimi rozmermi skôr ako nástroj na sebaobranu) sme telefonovaniu pridali novú dimenziu. Nemuseli sme byť na jednom mieste a zároveň sme boli zastihnuteľní všade, kde bol mobilný signál. História sa však opakovala a telefón naďalej plnil svoju primárnu funkciu – telefonovanie.  

#chytré_telefóny

Nesmútili sme však dlho, pretože s nástupom internetu sa začali objavovať tzv. smartphones, teda chytré/múdre telefóny. Vďaka možnosti pripojenia do internetu nám otvorili dvere robiť všetko to, na čo vlastne telefón neslúži 😊. Vieme si prečítať správy, pozrieť predpoveď počasia, zdieľať fotky s priateľmi a ďalších milión vecí, ktoré ani nemá zmysel menovať. 

#chytrý_domov

Dôležité je si uvedomiť, že ak považujeme, resp. sme považovali káblový telefón za súčasť domácnosti, príchodom chytrých telefónov sme zrazu v ruke držali prvý kus nášho chytrého domova – teda do momentu, kým si neuvedomíme, že v skutočnosti s týmto chytrým kúskom hliníka, plastu a skla mnoho chytrého doma neurobíme. Koncept je však jasný. Máme zariadenie, ktoré nám pripojením do internetu otvára dvere možností. Prečo to teda neurobíme napríklad s chladničkou?

#internet of_things

A tak sa po troch odsekoch dostávame k jadru veci, ktorou je smart home. Dedukciou z príkladu o telefóne je nám už jasné, že pridaním internetového pripojenia nejakému prístroju ho vieme mnohokrát lepšie, rozmanitejšie a efektívnejšie využiť. Nezáleží na tom, či je to práčka, chladnička, hriankovač alebo varič ryže. V skutočnosti je pojem smart home akousi podmnožinou čoraz viac známeho pojmu Internet of Things (Internet vecí). Tento výraz opisuje sieť fyzických zariadení (vecí), ktoré sa vďaka senzorom, softvéru a iným technológiám dokážu spájať a vymieňať si medzi sebou dáta s ostatnými zariadeniami cez internet. 

V roku 2018 bolo na svete odhadovaných takmer 10 miliárd „connected devices“, teda zariadení pripojených do internetu. Očakáva sa, že toto číslo presiahne hodnotu 64 miliárd v roku 2025. O aké zariadenia však ide? Sú to hlavne smart žiarovky, termostaty, bezpečnostné systémy (kamery, rôzne senzory a alarmy), veľké spotrebiče ako práčky a chladničky a v neposlednom rade asistenti menovite Alexa, Siri alebo „Hey Google“. Posledne menované vo väčšine domácností spájajú práve tieto zariadenia pod svoje krídla vo forme aplikácie ako je napr. Apple HomeKit. Pre zaujímavosť, minulý rok práve títo technologickí giganti (Apple, Google, Amazon) vytvorili partnerstvo, aby dosiahli, že smart home produkty budú vedieť medzi sebou komunikovať. 

Smart home, resp. inteligentné domáce zariadenia nám teda vedia vo veľkom uľahčiť život. Napríklad osvietiť v noci chodbu tlmeným svetlom. Ale aj ušetriť peniaze. Napríklad správnym načasovaním klimatizácie alebo vykurovania, aby sa zbytočne nemrhalo energiou.

#stay_tuned

Po takom návale informácií už ostáva len jedna otázka – ako začať? Odpoveď na túto otázku si zodpovieme v nasledujúcom článku tejto série. 

sk_SKSlovenčina