V prvom diele série článkov Ako žiť smart #1 ste sa dozvedeli, čo pojem smart home znamená a ako sme sa k tomuto fenoménu ako spoločnosť dopracovali. 

Chcete zistiť, aký prínos pre váš každodenný život môže mať smart home? Tak ste na správnej adrese. Tento článok predstavuje začiatok pomyselného návodu, resp. príručky, ako do sveta smart home vstúpiť. Je to, samozrejme, len jeden z množstva pohľadov na túto tému, preto odporúčam každému stráviť kúsok času prieskumom, čo trh ponúka. Myslím, že aj pre úplného laika je koncept inteligentného osvetlenia známy. Keďže ide aj o moju osobnú skúsenosť, v tomto článku sa budem venovať práve múdrym žiarovkám. Takto som začal aj ja transformovať môj domov na smart.  

#ako mať smart žiarovku 

Najbežnejšou, momentálne dostupnou značkou inteligentných žiaroviek je pre vás určite známy Philips Hue. Philips Hue v skutočnosti nie sú len smart žiarovky, ale celý systém smart osvetlenia. Funguje na relatívne jednoduchom princípe. V štartovacom balíku nájdete žiarovky, diaľkový ovládač a veľmi dôležitý komponent – Hue Bridge. Hue Bridge je doslova „mostík“, ktorý sa pripojí k vášmu Wi-Fi routeru a umožňuje spustiť žiarovky do prevádzky. Tento mostík je potrebný preto, lebo komunikácia medzi žiarovkami a napríklad vaším smartfónom neprebieha cez Wi-Fi ani Bluetooth, ale cez komunikačný protokol ZigBee. Funguje to teda nasledovne – Váš smartphone sa pripojí k mostíku cez Wi-Fi a mostík následne ovláda žiarovky protokolom ZigBee. Ten sa vyznačuje ďalekým dosahom, avšak nízkou rýchlosťou. Je to ideálny spôsob na prevádzkovanie sietí pre prístroje ako žiarovky, smart elektrické zásuvky, svetelné senzory, senzory na okná a podobne.

Na sprevádzkovanie smart osvetlenia teda nepotrebujete nič iné len žiarovky, mostík a váš smartfón. Po zapojení mostíka a jeho následnej konfigurácii si stačí stiahnuť Philips Hue aplikáciu a vymeniť starú žiarovku za novú, inteligentnú. Následne postupujeme podľa návodu – prevedie nás potrebnou aktualizáciou firmware pre samotnú žiarovku a mostík, predstaví nám užívateľské prostredie aplikácie Hue. Ako posledný krok ostáva spárovanie diaľkového ovládača s konkrétnou žiarovkou. 

#čo je na žiarovke smart? 

Čo teda robí tento systém, resp. osvetlenie múdrym? Odpovedí je viacero, z mojej skúsenosti by som to zhrnul do nasledovných kategórií, ktoré si aj vysvetlíme: 

Osvetlenie žiarovkou Hue už nie je analógové (teda stav zapnuté vs. vypnuté)
Inteligentná žiarovka skutočne dokáže veľa – meniť teplotu, intenzitu a v niektorých variáciách aj farbu. Samotný spínač pre dané osvetlenie je však vždy v polohe zapnutý. 

Osvetlenie môžeme kontrolovať z akéhokoľvek miesta
Presne ako čítate – nezáleží na tom, kde sa nachádzate. Cez cloud Philipsu dokážete svetlo ovládať, stačí vám len internetové pripojenie. Funkcionalita sa hodí, ak napríklad po odchode z bytu zabudnete vypnúť svetlo. 

Osvetleniu vieme prideliť „návyky“ alebo ho podmieniť závislosťou od iného javu
V tejto kategórii stojí za povšimnutie funkcia tzv. svitania a západu „slnka“. Svetlo viete nastaviť tak, aby sa v konkrétnom čase (napr. o 6:00 ráno) začalo postupne zapínať od najnižšej intenzity až po najvyššiu – teda pomyselne simulovať svitanie slnka. Určite nápomocné pre ľudí, ktorí majú veľké problémy vstať z postele v zimnom období. 

Ako by ste si vedeli predstaviť využívať smart osvetlenie vy? Dajte nám to vedieť v komentároch nižšie. 

V budúcom diele článkov o smart home si posvietime na osobných asistentov ako Alexa, Google Home či Siri. 

sk_SKSlovenčina