1. Snáď poznáte odpoveď na túto alebo podobnú bezpečnostnú otázku, ktorú ste si nastavili pred 10 rokmi pre svoj primárny mailbox. Ak ste sa tomuto vyhli, je to jednoduché, stačí predsa kliknúť na „Zabudnuté heslo“. Ako často sa vám stáva, že pri prihlasovaní sa na webstránku, ktorú vyslovene len pred Vianocami, kliknete na tento odkaz?
  2. Garantujem však, že tento úkon sa nedeje kvôli tomu, že máte na danej stránke nastavené v konte heslo v dĺžke 12 znakov, ktoré sú kombináciou veľkých, malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. (BTW – odporúčam sa tohto pravidla pre heslá držať).
  3. Skôr sa to deje preto, lebo ste v momente, keď ste sa zaregistrovali, chceli mať samotný proces registrácie čím skôr za sebou. Preto ste len narýchlo naťukali také heslo, ktoré splnilo požiadavky servera a v tom momente ste na neho aj zabudli.
  4. Bezpečnosť na webe a vôbec v IT je (minimálne) pre laickú verejnosť veľké fuj. Hoci sme v 21. storočí a používame čoraz viac zariadení pripojených na internet, na bezpečnosť ako keby kašleme.
  5. Je to skutočne zvláštne, pretože byty a domy si chránime bezpečnostnými dverami, ktoré budú čochvíľa vybavené senzorom na náš telesný pach, do áut si montujeme blokovacie zariadenia a IP kamery máme osadené v každom rohu okolo domu, kde lastovičky ešte nemajú hniezdo.
  6. Avšak na internete, kde častokrát v danom účte zdieľame citlivé informácie ako meno, bydlisko, či dokonca kreditnú kartu, nás nejako pocit bezpečnosti nezaujíma.
  7. Žijeme pritom v dobe, kedy sú vydierané nadnárodné spoločnosti (Maersk), nemocnice úplne paralyzované (Fakultní nemocnice Brno) a krypto burzy pol roka po hackerskom útoku priznajú, že boli ukradnuté dáta zo 400 účtov (Crypto.com).
  8. Zdá sa vám to príliš vzdialené? A čo tak prosperujúci scamming biznis, ktorého ročný obrat predstavuje $20 miliárd zarobených na predstieraní volajúceho agenta, že Amazon, Microsoft či McAffee vám omylom naúčtovali viac než mali?
  9. Nezabudnime aj na takmer každodenné pokusy o phishing – coming soon to a CEO near you. Myslíte si, že sa nenachytáte? Ste na omyle. Inak by Vás Bazoš po každom pridaní inzerátu neupozorňoval, že žiadna služba „Bazoš kuriér“ neexistuje. Inak by každá banka na Slovensku nemala aspoň raz za mesiac kampaň upozorňujúcu na falošné stránky ich internet bankingu.
  10. Ak je téma IT bezpečnosti vo vašej firme rovnako dôležitá ako dotazník týkajúci sa miesta konania vianočného večierka, s najväčšou pravdepodobnosťou spadnete do pasce hackerom.
  11. IT bezpečnosť musí byť priorita. A hlavne pre každého z nás. Spoločne potom vieme nasmerovať našich zamestnávateľov, rodiny a spoločnosť k vyššiemu povedomiu o tejto téme a považovať overenie SMS kódom pri prihlasovaní za samozrejmú vec.
sk_SKSlovenčina